Prečo corten?

 

1. Atraktívny vzhľad

Plot z cortenu je moderným riešením pre každého, kto sa chce odlíšiť a zaujať netradičným vzhľadom. Corten totiž zafarbuje „príroda“ tým, že na jeho povrchu vytvára jemnú vrstvu hrdze v rôznych odtieňoch oranžovej a hnedej. Ako celok však kombináciou týchto farieb vytvorí fantastický kontrast či už so zeleňou, betónom, drevom, alebo mramorom.

 

2. Neuveriteľná trvácnosť

Plot z cortenu Vás určite prežije. Je to plot doslova na celý život, pretože odolnosť tohto materiálu je po jeho vzhľade druhou najväčšou výhodou oproti iným materiálom. Vrstva hrdze na povrchu totiž neplní iba estetický účel – zároveň plní ochrannú funkciu a materiál už ďalej do hĺbky nekoroduje. Za akéhokoľvek počasia vydrží corten v exteriéri pevný a stabilný viac ako 40 rokov.

 

3. Žiadna údržba

Tretia vlastnosť cortenu Vás poteší najviac. O cortenový plot sa naozaj netreba vôbec starať. Žiadne nátery, žiadne lepenie odpadnutého muriva, omietky, žiadne postreky proti škodcom – všetko to, na čo sme zvyknutí pri oceľových, plechových, betónových, alebo drevených plotoch je pri cortenovom plote zbytočné.

Fámy okolo cortenu:

Corten „farbí“

Áno, na povrchu cortenu je vrstva hrdze, ktorá pri dotyku zanechá stopu. Avšak – platí to iba cca prvé dva roky, nakoľko po približne po tomto čase sa povrch zastabilizuje tak, že kontakt s ním už zašpinenie nespôsobí. Rovnako tak platí, že pri daždi prvý rok bude stekať do okolia plota „hrdzavá voda“, je to však len dočasný stav. Je to prirodzená vlastnosť materiálu na ktorú zákazníkov vždy upozorňujeme a viditeľnosť tohto javu je hlavne na svetlých podkladoch (biely betón, alebo mramor). Každopádne, pri každej inštalácii plota nájdeme vždy riešenie, ako vyriešiť aj tento dočasný jav.

 

Corten je drahý

Áno, corten nepatrí medzi najlacnejšie materiály. Ak si však zaobstaráte plot z betónu, plastu, plechu, alebo dreva, je potrebné k jeho obstarávacej cene vždy pripočítať aj náklady, ktoré budete rokmi vynakladať na ich údržbu: pravidelné nátery farby, prípravky proti škodcom a hubám, oprava opadanej omietky a prasklín, výmena poškodených a zlomených častí a pod. A samozrejme s tým spojená cena práce alebo čas, ktorý na túto údržbu budete pravidelne vynakladať. Corten žiadnu údržbu nepotrebuje.